Ani téměř po 35 letech po Listopadu 1989 jsme se nevyrovnali s minulostí. To si myslí bývalí senátoři Jaromír Štětina a Martin Mejstřík.
Mejstřík, který žije na Vysočině, patřil v době událostí 17. listopadu ke studentským vůdcům. Letos založili iniciativu Listopad ještě neskončil.
„Rozhodl jsem se pokusit ještě jednou o skutečné dovršení naší revoluce, tzn. o prosazení zákazu propagace komunismu tak, jak jsme se o to pokoušeli s kolegou Štětinou v letech 2006 a 2008,“ uvedl k iniciativě Mejstřík.
Požadují, aby se k levicovému extrémismu přistupovalo stejně jako k tomu pravicovému. Upozorňují, že zatímco symboly a propagace nacismu jsou zakázané, u komunismu tomu tak není. Obě diktatury přitom považují za srovnatelné.
„Naší iniciativě jde předně o to, vrátit na půdu Parlamentu diskusi o potřebě komunisty zakázat, podobně, jako to funguje u nacismu,“ potvrdil bývalý studentský vůdce.
Požadavek na zákaz komunistické ideologie zaslali všem poslancům a senátorům. S velkou odezvou se zatím nesetkali.
„Doposud nám kladně odpověděli čtyři senátoři: Pavel Fischer (nezařazený), Ladislav Faktor (nezávislý), David Smoljak (STAN) a Zbyněk Linhart (za STAN) reagovali, že souhlasí a budou se tím zabývat,“ sdělil pro JL.
K nim se poději přidal i vysočinský předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Požadavek podporuji. Iniciativou se zabývám, kromě jiného právě i z hlediska reálnosti prosazení,“ reagoval na dotaz JL.
Od poslanců zaznamenali dvě reakce. Jak bývalý studentský vůdce uvedl, Michael Rataj (STAN) se vyslovil kladně a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) měl odpovědět ve smyslu, že se tím nebude zabývat.
S úvahami o zákazu komunistů nesouhlasí předsedkyně OV KSČM Jihlava Helena Vrzalová. „Po více než 30 letech by se lidé měli dívat jiným směrem. Pokud ale nemají jinou myšlenku, tak je to ubohé,“ vyjádřila se na dotaz JL s tím, že dále k tomu není co říci.
Více v tištěném vydání JL s datem 15. 3.
jihlavske-listy.cz | Rubrika: Aktuality | Autor: Pavel Bajer