Pour féliciter zkráceně PF nebo P. F. nebo také p. f. znamená přeloženo z francouzštiny „pro blahopřání“, „za blahopřání“, „místo blahopřání“, volněji „pro štěstí“.
Přestože právě nyní žijeme v době rozesílání vánočních přání a také i tzv. „péefek“ tak nevím, zda si všichni uvědomujeme, co zkratka P. F. vlastně znamená.
Sám jsem donedávna nevěděl, že tato zkratka vznikla v době, kdy lidé začali přemýšlet o tom, jak vyřešit problém, že v době vánoční a blížícího se příchodu Nového roku nestihnou všechny známé navštívit a osobně si poblahopřát.
Právě v té době někdy v první polovině 19. století tak začaly vznikat písemné nebo i jiné (dárkové) typy gratulací, které si známí a přátelé posílali, aby si blahopřáli nebo popřáli zdraví, štěstí apod. alespoň na dálku. Vlastně se tedy původně v tomto smyslu jednalo o jakousi nouzovou omluvenku, která byla zasílána přátelům, pokud nebylo možné se o Vánocích nebo před koncem roku navštívit a potkat osobně.
V souvislosti s tím prý v tomto čase do českého prostředí pronikla z již zmíněného francouzského pour féliciter zkratka P. F. Francouzština totiž patřila na počátku 19. století k povinné výbavě nejvyšších společenských vrstev.
„Péefko“ se tak postupně stalo přáním k Novému roku tzv. novoročenkou. Novoročenka bývá dnes zasílána v různé podobě a různým způsobem samostatně nebo častěji je zasílána současně s vánočním přáním.
Také platí, že v současné době elektronizace a naší zálibě si přeposílat informace všemi možnými způsoby se stává zvykem rozesílat „péefka“ mnohem většímu počtu známých a přátel než bylo dříve v době papírových dopisů a pohlednic obvyklé.
Většina z nás si také nedělá moc starostí s tím, zda přátele či známé osobně i po zaslání „péefka“ ještě uvidíme nebo zda jsme si již osobně nepopřáli. Osobní přání zpravidla tak jistíme ještě elektronickým přáním. Rozesílání univerzálních novoročních a vánočních přání někdy i stovkám přátel a známých nám totiž naše mobilní telefony nebo počítače umožňují a my toho hojně využíváme. Papírová a jiná přání tak postupně z našeho života mizí. Zejména městské obyvatelstvo je používá stále méně.
Jsem přesvědčen, že po osobním přání má to papírové přece jenom jinou hodnotu než přání elektronické. Možná se i proto někteří v případě svých nejbližších k tomu papírovému paradoxně vrací. Každopádně však všechna upřímná přání přispívají ke sváteční a příjemnější atmosféře a přinášejí potěšení a radost.
Tedy na závěr také ode mne krásné Vánoce a PF 2023 Vám všem.
Zveřejněno ve vánočních číslech obecních zpravodajů v senátním obvodu 52 – Jihlava.