Rakousko před pěti lety začalo s komplexní renovací budovy svého Parlamentu na Ringstrasse ve Vídni. Na slavnostní uvedení budovy do provozu, které proběhlo na začátku ledna, byli přizvání předsedové komor parlamentů všech sousedních zemí. Slavnostní zasedání proběhlo v historickém sále, ve kterém zasedala Říšská rada. Jako tři hlavní řečníci hovořili předseda Národní rady rakouského parlamentu Wolfgang Sobotka, předseda Spolkové rady rakouského parlamentu Günter Kovacs a bývalý předseda Bundestagu a bývalý ministr financí Německa Wolfgang Schäuble
Přiznám se, že mě překvapilo a zároveň i potěšilo, že všichni tři ve svých vystoupeních hovořili o důvěře, o poklesu důvěry v parlamentní demokracii. Překvapení bylo způsobeno tím, že bylo zřejmé, že i takové vyspělé demokracie jako je například rakouská nebo německá se potýkají s problémy oslabení důvěry ve stávající politický systém.
Potěšilo mě potom jasné pojmenování a přiznání tohoto poklesu důvěry v parlamentní demokracii, ke kterému dle mého názoru postupně dochází i u nás.
Jako naprosto zásadní pro posílení parlamentní demokracie byla zdůrazňována komunikace a vysvětlování problémů. Politici se nesmí vyhýbat obtížným debatám, musí chodit mezi lidi, obhajovat a vysvětlovat i nepopulární názory a stanoviska.
Pro mě nejzajímavější bylo vystoupení Wolfganga Schäuble, který hovořil o krizi právní demokracie a o snahách demokratizovat demokracii dalšími postupy nad rámec parlamentní demokracie a svobodných a férových voleb. Například využíváním různých zájmových třeba i neformálních skupin.
Zároveň upozorňoval, na nebezpečí, že stále častěji se zpochybňuje morální integrita člověka, namísto toho, aby se argumentovalo a posuzovala fakta. Je totiž mnohem jednodušší o někom prohlásit, že působí nevěrohodně a není morálně zdatný, než konkrétně dokladovat a prokazovat nedostatky nebo naopak úspěchy.
Zajímavým momentem pro mě byla prohlídka nově otevřeného rekonstruovaného prostoru, kde zasedala Říšská rada. Mohli jsme si prohlédnout a v úctě si vyzkoušet, jak se sedělo v roce 1891 Tomáši Garigue Masarykovi na sedadle s číslem 365. Právě sedačka s číslem 365 byla podle průvodce místem, na kterém TGM jako poslanec Říšské rady velmi pravděpodobně od roku 1891 do roku 1893 sedával a kde možná začínal přemýšlet o naší samostatnosti.
Zveřejněno v únorových číslech obecních zpravodajů v senátním obvodu 52 – Jihlava.